Art jazz school, Jazz Kolo festival та багато іншого з Ігорем Закусом

Цей артист — один з найвідоміших та найзатребуваніших басистів України. Крім участі в музичних проектах різних жанрів він займається педагогічною роботою і вже багато років керує проектом Jazz kolo, що включає концерти джазової та навколоджазової музики, а таккож конкурс молодих виконавців. Про зайнятість протягом останнього року з Ігорем говорила Каріна Громова.

— Нещодавно закінчився open call на участь у «Art jazz school», неймовірно приємно бачити подібні запрошення для музикантів у стрічці новин. Розкажіть по факту, як виглядає школа, які вже отримали результати за попередні роки і хто туди потрапляє? Чи можна назвати «джазову школу» місцем музичного виховання та пошуку талантів?

— На мою думку, «Art jazz school» — одна з перших спроб створення серйозної платформи музичної освіти в Україні на базі європейського та американського досвіду. І поєднання джазової та народної традиції в цьому процесі навчання є найбільш важливими і природними, адже джазова культура виникла на базі народної, а народна культура — це наша ідентичність. Я кілька раз був запрошений викладати на таких майстер-класах у Польщі, сильно надихнувся цією темою і щасливий, що маю можливість разом зі своїми друзями — відомими музикантами та викладачами — реалізувати такий проект в Україні, в місті Рівне. Окрема подяка за цю можливість УКФ. Думаю, проведення таких проектів має стати доброю традицією в країні, в першу чергу для нашої молоді, яким тут жити і створювати новий образ України в світі. «Аrt jazz school» — це десять днів насиченого музичного спілкування, практичних та теоретичних занять, майстер-класи, джеми, концерти… Потрапили в проект молоді люди, які займаються музикою, хочуть розвиватись, стати справжніми професіоналами.

— Нещодавно вийшов фантастичний реліз з Енді Нінвалем, красиво і незвично для українського джазу. Хотілося б подробиць.

— Це дійсно цікавий матеріал, якого б хотілося більше чути на сцені та українському радіо. В цьому році я записав і видав сьомий сольний альбом «Antivirus». Скоро він з’явиться на усіх доступних музичних ресурсах. А кілька днів тому відбувся реліз треку під назвою «Opposition» з нього. «Антивірус» — це моя особиста річна подорож, яка має величезне значення для мене, яку я мав у часи карантинів та соціального дистанціювання. Хоча це може звучати дивно, але альбом був написаний, записаний і ожив завдяки пандемії. Величезний діапазон почуттів і настроїв, які я пережив під час дивного 2020 року, відображено в назвах пісень та атмосфері альбому. В його запису прийняли участь двадцять три музиканти з Америки, Польщі, Данії, Бразилії, Чехії, Словакії, Нідерландів та України. Насправді в цей дивний час я записав і видав навіть два сольні альбоми. Завдяки підтримці УКФ мені вдалося реалізувати ще симфонічний етноджазовий проект «Співанки». Це студійний запис стародавніх українських народних пісень, аранжованих мною та оркестрованих Ігорем Юзюком. До проекту залучені відомі європейські та українські джазові музиканти: Шимон Міка (Szymon Mika) (Польща), Енді Нінваль (Andy Ninvalle) (Нідерланди), українці Родіон Іванов, Артур Фролов, Олександр Павлов, Іванка Червінська та симфонічний оркестр GosOrchestra. Реалізуючи проект «Співанки» за допомогою сучасних стилів та музичних прийомів я хотів по-новому розкрити красу та особливість української народної пісні. Вони також скоро з’являться на усіх доступних музичних ресурсах.

Ігор Закус на концерті проекту «Джаз коло. Мала зала Національного палацу мистецтв «Україна», Київ, 25.09.2018 Фото — Олександр Зубко

— До речі, як зараз з ротацією української музики на наших радіохвилях? Як на Вас вплинув закон, що на радіостанціях має бути близько 80% української музики? Також нещодавно був Ваш виступ на польський радіостанції, пару слів про це.

— Мене, нажаль, поки не торкнулися зміни на українському радіо. Можливо це не та музика, яку воно потребує. Зате польському радіо такий матеріал цікавий і вини хочуть це слухати. Щомісяця я готую годинні радіопрограми про українську джазову музику та наших музикантів для варшавського RadioJazz FM.

— Ваші супутні проекти? Над чим зараз працюєте? Що записуєте?

— Планів і проектів багато…І усі хочеться реалізувати. Мрію знайти фінансову можливість записати на студії і видати на вінілі чотири великих проекти, що присвячені народній музиці різних регіонів України, музиці відомих українських класичних композиторів, музиці молодих сучасних джазових композиторів-виконавців і свою музику, оркестровану п’ятьма відомими українськими аранжувальниками. Останній з названих готую на вересневий Jazz Kolo festival.

— Концерти проекту «Джаз коло» проходять вже майже чотирнадцять років, і от вони прийняли ще й фестивальний формат. Як проходить підготовка? Що Ви обрали цікавого та що цікавого відбулося, чи навпаки перешкоджало останні роки?

— Цей сезон відкриється п’ятиденним фестивалем (перший був одноденним, 24 травня 2019 року, другий — дводенним, 5 та 6 вересня 2020 року. — Прим. ред.). Півтора роки пандемії і локдаунів для мене були на диво дуже продуктивними. Мені вдалось реалізувати в рамках Jazz kolo три, на мою думку, дуже важливі і якісні українські проекти. Вони будуть представлені на фестивалі з 1 по 3 вересня в київському JazzClub32. Перший присвячений народній музиці семи регіонів країни — «Українські музичні барви». Другий — музиці українських класичних композиторів — «Джазове прочитання української класики». Третій — джазовій музиці, яку пише та грає наше молоде покоління «Нові українські джазові стандарти». (Прем’єра перших двох була у Києві, у просторі PMHUB. — Прим. ред.) А 4 та 5 вересня відбудуться концерти фестивалю на літній естраді Міського саду, що у Маріїнському парку (в народі відома як «Мушля», але насправді — «Листочок». — Прим. ред.) Відкриємо фестиваль симфонічним проектом «Басові пісні». Також в ці дні гратимуть квартет Юрія Середіна, тріо Павла Шепети, тріо Міші Менделенка, квінтет Усеїна Бекірова, синтез-фольк-оркестр «Брацарі», Fusion Trio та Dislocados. Тут вхід буде вільний.

Заголовне фото — концерт фестивалю «Джаз коло», літня естрада Міського саду, Маріїнський парк, Київ, 24.05.2019 Фото — Александр Зубко

Бесіду вела Карина Громова